Hyrstmount Junior School

Hyrstmount Junior School Photo Gallery Hyrstmount Photos
Life at Hyrstmount Junior School Life at Hyrstmount Junior School Life at Hyrstmount Junior School Life at Hyrstmount Junior School Life at Hyrstmount Junior School Life at Hyrstmount Junior School Life at Hyrstmount Junior School Life at Hyrstmount Junior School Life at Hyrstmount Junior School Life at Hyrstmount Junior School Life at Hyrstmount Junior School Life at Hyrstmount Junior School Life at Hyrstmount Junior School Life at Hyrstmount Junior School

Governors

Our Governing Body

Welcome to the section of the website where you can find out more about the school’s governors, and the work that we do.

Governors:

  • are accountable for the performance of the school to parents, Ofsted and the wider community
  • plan the school's future direction
  • provide challenge and support to the headteacher and staff
  • monitor the impact of policies and oversee school budgets and staffing
  • make sure the national curriculum is taught
  • help to decide how the school can encourage children's spiritual, moral and social development
  • make sure the school provides for all its children, including those with special needs

The Governing Body meets at least once every term.

There are several categories of governor, appointed by different groups that have an interest in the school. These are Community governors, the Local Authority (“LA”), Parents, and Staff. All governors have equal status, however they are appointed.

 

Name

Governor Type

Responsibility

Start Date

End Date

Mr M Leach

Headteacher

Governor training contact

1 Sep 2013

 

Mr P Etchells

Co-opted Staff

 

1 Jun 2013

Resigned 26 Oct 2018

Miss E Wallis

Staff

 

 

End of term of office

30 Nov 2018

Miss C Sewell

Staff

 

1 Dec 2018

30 Nov 2022

Mrs F Dingmar

Co-opted

 

 

20 Sep 2018

19 Sep 2022

Mrs S Preston

Co-opted

Chair of Resources Committee

Special Educational Needs and Disabilities (SEND)

1 Sep 2017

31 Aug 2021

Mrs K Barraclough

LA

Chair of Governors

10 Sep 2018

9 Sep 2022

Mrs A Adam

Parent

Maths

Pupil Premium

18 Sep 2018

17 Sep 2022

Mr L Harrison

Co-opted

 

30 Jan 2017

Resigned 20 Oct 2018

Mr M Saloo

Co-opted

 Writing

1 Feb 2018

31 Jan 2022

Mrs K Lunat

Parent

Vice Chair of Governors

Reading

3 May 2018

2 May 2022

Mrs J Hopwood

Co-opted

Safeguarding

Looked After Children

Child Protection

12 July 2018

11 July 2022

 

 

Minutes - Full Governing Body

13 September 2018

2017 - 2018

2016 - 2017

2015 - 2016

2014 - 2015

 

External Review of Governance Action Plan (please click)

Register of Business Interest for School Governors    

2018/2019   2017/2018    2016/2017      (please click)

Attendance of Governors (Meetings)

2017/2018     2016/2017     2015/2016   (Please click)